فروش سنگ قیمتی و الماس

گوهر سنگ سیترین

نام سیترین از کجا آمده است؟ و به چه معناست؟
نام سیترین (citrine) از واژه “citron” که یک کلمه فرانسوی به معنای “لیمو” است، گرفته شده است، اگرچه رنگ این سنگ به جای زرد لیمویی بیشتر شبیه به زرد طلایی است.سیترین یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی موجود در بازار امروز و متعلق به خانواده بزرگ سنگهای قیمتی کوارتز (SiO2) اکسید سیلیس است.امروزه بیش از 90% سنگهای سیترین فروخته شده در بازار بهسازی شده یا از تغییر رنگ آمیتیست توسط حرارت بفروش میرسند. در گذشته تاجران آن را به عنوان “سنگ ثروت و برکت” با خود حمل می کردند و مردم از خواص سنگ سیترین در مشکلات معده و کاهش اضطراب استفاده می کردند
هنگامی که کوارتز گرم می شود (چه به صورت طبیعی و چه مصنوعی)، ناخالصی های آهن موجود در آن کاهش می یابد و منجر به کمتر شدن رنگ بنفش و بیشتر شدن رنگ زرد طلایی و نارنجی می شود. تفاوت بین سیترین و آمیتیست ، میزان اکسیداسیون یون های آهن (Fe3) موجود در بلور سنگ کوارتز است، که ارتباط نزدیک سیترین با آمتیست و انواع دیگری از کوارتز های ماکرو کریستالین شفاف را نمود می دهد.

محتویات

پیشینه سنگ سیترین

پیشینه سیترین

نام سیترین از کجا آمده است؟ و به چه معناست؟
نام سیترین (citrine) از واژه “citron” که یک کلمه فرانسوی به معنای “لیمو” است، گرفته شده است، اگرچه رنگ این سنگ به جای زرد لیمویی بیشتر شبیه به زرد طلایی است.سیترین یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی موجود در بازار امروز و متعلق به خانواده بزرگ سنگهای قیمتی کوارتز (SiO2) اکسید سیلیس است.امروزه بیش از 90% سنگهای سیترین فروخته شده در بازار بهسازی شده یا از تغییر رنگ آمیتیست توسط حرارت بفروش میرسند. در گذشته تاجران آن را به عنوان “سنگ ثروت و برکت” با خود حمل می کردند و مردم از خواص سنگ سیترین در مشکلات معده و کاهش اضطراب استفاده می کردند ،بزرگان و فیلسوفان و پادشاهان به دلیل باور داشتن به این خاصیت آمیتیست یک تکه از آنرا در جام شراب خود می گذاشتند یا برخی لیوان شراب را از جنس آمیتیست می ساختند و برخی دیگر ظرف را بدین منظور به رنگ بنفش درمی اوردند !

این گوهر سنگ دارای ریشه های عمیقی در آداب و رسوم مردمان گذشته بخصوص در میان مردم سومریان می باشد آنها بر این باورند که اگر تکه ایی از این سنگ به همراه جنگجو باشد همواره در میدان نبرد پیروز و سرافراز می باشد !

مشخصات سنگ سیترین چیست؟

آپ جواهر
سیترین سنگی شفاف و نیمه شفاف با سختی 7 در مقیاس موس و جز زیباترین نوع در خانواده کوارتز می باشد.عامل ایجاد رنگ زیبای زرد در این جواهر سنگ ناخلصی هایی از ترکیبات آهن دار است.کریستال کامل این گوهر شش وجهی(بی پیرامیدال – پسودوکوبیک ) است و بلورش در سنگ های آذرین و دگرگونی به ویژه گرانیت و گنیس (سنگ جرقه ) رشد می نماید.فرمول شیمیایی سیترین، SiO2 (اکسید سیلیس)، چگالی آن 2.6 و ضریب شکست آن 1.544 تا 1.553 است که می تواند به تمیز دادن این سنگ از سنگ های مشابه کمک کند.بلور سیترین در طبیعت با شکل کریستالی هگزگونال (تریگونال) یافت می شود
سنگ سیترین

ژئود سیترین چیست؟

ژئود یا پوک‌سنگ یا زمینسان به ساختارهای رسوبی ثانویه گفته می‌شود که در رسوبات و برخی صخره‌های آتشفشانی یافت می‌شوند.

ژئودها توده‌های مستقل و مجزایی از کانی‌ها با شکل‌های متفاوتند، اما عموماً کروی یا بیضوی شکل هستند.

ژئودها بر اثر رشد رو به داخل بلورهای کانی روی دیوارهٔ حفرات موجود در سنگ‌ها به وجود می‌آیند و معمولاً توخالی‌اند، اما در صورتی که فرایند رشد رو به داخل بلورها تا به آخر ادامه یابد، ممکن است موجب پرشدن تمامی فضاهای ژئودها شود. این الگوی رشد، ژئودها را از گره‌ها یا کنکرسیون‌ها که حاصل رشد بلورها حول یک هستهٔ مرکزی و از داخل به خارج هستند، متمایز می‌سازد.

ژئودها دارای یک پوستهٔ سیلیسی یا آهکی نسبتاً سخت هستند که در مقایسه با سنگ میزبان، از مقاومت بیش‌تری در مقابل هوازدگی برخوردار است؛به نحوی که تودهٔ کانی بر اثر هوازدگی به صورت یک شیء مجزا، یعنی ژئود، از سنگ میزبان آزاد می‌شود.

یکی از فراوان‌ترین کانی‌های موجود در ژئودها کوارتز است، که عموماً به رنگ سفید شیری است، اما برخی اوقات بلورهای شفافی نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد. سایه‌های رنگی متنوعی که در بلورهای کوارتز مشاهده می‌شوند، مربوط به رفتار متنوع ترکیبات آهن موجود در بلورهای کوارتز، تحت شرایط اکسایش است.

رنگ های سیترین؟

در دنیای امروز رنگ زرد تا زرد لیمویی با نام سیترین عجین شده است همانطوری که رنگ آبی فیروزه ایی به فیروزه مثال زده می شود ،رنگ زرد نیز در یادها این گوهر زیبا را تداعی می نماید تا به یاد یکی از زیباترین گوهر های خانواده کوارتز یعنی سیترین بیافتیم.

در تصویر بالا میزان بازه رنگی سیترین از زرد روشن تا رنگ زرد متمایل به نارنجی،شامپاینی را مشاهده میکنیم.

میزان شدت رنگ بلور سیترین میتواند متفاوت باشد که اصطلاحا به این تغییرات رنگ منظقه بندی رنگ کانی گفته می شود.حتی در یک بلور میتواند این منطقه متغییر باشد و  تمام بلور رنگ یکسانی نداشته باشد.

انواع سیترین و سنگ های مشابه آن!

انواع مختلفی از کانی ها وجود دارد که به علت تشابه رنگ و رخ به اشتباه به آن ها نام تجاری سیترین طبیعی را نسبت میدهند که از نظر علمی هم متفاوت می باشند !

 

نمونه های زیبایی از سیترین طبیعی را با هم خواهیم دید که به معرفی ان ها می پردازیم.

سیترین لیمویی

سیترین لیمویی یا لمون کوارتز 

هانی کوارتز

سیترین عسلی یا همان honey quartz

sdjvdk

سیترین سرخ یا همان madeira quartz 

sdjvdk

سیترین سیترین طلایی یا همان Golden quartz 

سیترین زرد

سیترین زرد یا همان Yellow quartz

راف تراشنخورده سیترین مصنوعی که ممکن است با نگاه اول با نمونه های طبیعی اشتباه گرفته شوند این نوع سیترین به نام هیدرو نیز مشهور می باشد .

نمونه های با کیفیت و خاص سنگ فلوریت (فلورین) و کلسیت هم ممکن است توسط افراد بی تجربه با سیترین زرد اشتباه گرفته شود البته سختی فلوریت پایین تر از سیترین می باشد که با یک چاقوی میوه خوری بر روی ان می توان خش انداخت .

 

کلسیت زرد
tg,vdj

کلسیت زرد تصویر سمت چپ و فلوریت در سمت راست مشابه سیترین که ممکن است یک فرد بی تجربه در امر گوهر شناسی را به اشتباه بیاندازد

معروف ترین سیترین در جهان !

در طول تاریخ سیترین به دلیل داشتن رنگ زیبا و سختی بالا، با سنگ های قیمتی مانند یاقوت زرد برابری می کرده است اما در طول زمان با کشف معدن بسیار بزرگ و گسترده ایی در قاره آمریکا و آفریقا  ارزش این کانی کمتر شد تا جایی که امروزه این گوهر به عنوان سنگ نیمه قیمتی شناخته می شود .

رنگ زرد سیترین از دیر باز مورد توجه طبقه اشراف جامعه ها بوده تا جایی که این گوهر همیشه در ساخت جواهرات پادشاهان از جمله شنل ،عصا ،گردنبند ،اسلحه و تاج آنها به کار میرفته است.آنها معتقد بودند روح رنگ زرد قدرت نمایی میکند و به صاحبش ثروت و نیرو میبخشد.

بزرگترین سیترین تراش فست جهان به نام مالاگا مشهور است که نامش را از شهری واقع در اسپانیا برگرفته است وزن این سیترین خاص 20200 قیراط میباشد که بلورش نیز بسیار خالض پاک و شفاف است!این قطعه در سال 2010 در جایگاه کلکسیون ویژه موزه هنر طبیعت اسپانیا قرار گرفته است. 

سیترین مالاگا کلکسیونی

بزرگترین سیترین تراش خورده جهان به نام مالاگا malaga با وزن 202000 قیراط !

ناخالصی ها و اینکلوژن های سنگ سیترین !

سنگ سیترین اغلب در حالت بکر و طبیعی، دارای شاخصهای درونی (Inclusions) متفاوتی از جمله شاخصهای مایع، دو یا سه فاز، نواحی رنگی و کریستالی منفی(میان تهی) و دیگر ناخالضی می باشد اما اگر تحت بهسازی های حرارتی قرار بگیرد، نه تنها در برخی موارد، شاخصهای درونی خود را از دست میدهد بلکه حالت دو رنگی خود را که در زیر دایکروسکپ قابل مشاهده است (و از روشهای تحلیلی در شناسایی آن می باشد) را نیز از دست خواهد داد. لذا گوهرشناسان برای تحلیل بهسازی بودن آنها،نه تنها از بررسی شاخص های درونی بلکه از انالیز میزان تغییر ایجاد شده به آنها یا حذف شدن آنها به کمک میکروسکوپ، از تست دایکروسکوپی نیز استفاده می نمایند.

سیترین های مصنوعی (سنتاتیک ) و نحوه تشخیص آن

گوهر سیترین از هیچ پدیده ای ندارد و اگر در بازار گوهرهای زرد رنگی باشند که دارای پدیده هایی مانند ستاره ایی، چشم گربه و غیره بودند، بدون تردید سیترین نیستند بلکه فقط از نظر رنگ به آن شباهت دارند. امروزه با حرارت دادن آمیتیست ها در دمای 460درجه سانتیگراد آنهار به سیترین زرد پر رنگ تبدیل می کنند. هرچه دما بالاتر رود به قهوه ای تر تبدیل می شوند.بیشترین سنگهای سیترین موجود در بازار ، بهسازی شده به روش هیت یا همان حرارت دهی هستند که تشخیص آنها حتی در آزمایشگاه های گوهرشناسی نیز بسیار دشوار است.

سیترین های مصنوعی رشد یافته در آزمایشگاه به روش هیدروترمال

سنگ مشابه سیترین ساخته شده از نانو سرامیک گلس امریکایی

این نکته را باید بدانیم که بازار ایران متاسفانه امروزه مملو از سیترین  های مصنوعی است که برای تشخیص سیترین طبیعی اصلی از کوارتز های هیدرو نیاز به ازمایشگاه های معتبر یا کارشناسان جواهرشناس خبره می باشد 

حرارت سیترین

سیترین حرارت دیده که رنگش متمایل به نارنجی شده است، هرچقدر زمان حرارت دهی بیشتر باشد رنگ بلور به سمت طیف قهوه ایی متمایل میشود ! اگر سیترین طبیعی را حرارت دهند، رنگ زردش، به سبز باز تبدیل می شود که در این صورت، کوارتز سبز (پرازولایت) به دست خواهد آمد. کوارتز لیمویی (لمون کوارتز) از دیگر گوهرهایی است که با بهسازی حرارتی به این سنگ،قابل دستیابی است. همچنین کوارتز دودی در دمای 350 الی 400 رنگش زرد تغییر می کند.

وضوح و درخشندگی سیترین
سیترین دارای شفافیت زیادی است.
نمونه های زیادی از سیترین وجود دارند که دارای ناخالصی های قابل مشاهده نیستند.به همین علت، تمایل کمتری برای خرید سنگ های سیترین با ناخالصی های قابل مشاهده وجود دارد.
سیترین پس از تراش و جلا، دارای یک درخشش جذاب شیشه ای و کریستالی خواهد بود.

معادن سنگ سیترین کجای جهان قرار دارند؟

گر چه ذخایر سیترین در سراسر جهان یافت می شوند، اما برزیل، در تامین این سنگ، پیشرو است.
منابع قابل توجه دیگر عبارتند از بولیوی، آرژانتین ، ماداگاسکار، میانمار (برمه)، نامیبیا، روسیه، اسکاتلند، اسپانیا، اروگوئه و زامبیا

سیترین سنگ چه ماه تولدی است؟

سیترین

سنگ ماه

متولدین

آبان ،خرداد

نحوه شارژ سیترین و نگداری از آن !

به منظور شارژ مجدد سیترین لازم است آنرا یک بار در هفته در زیر آب روان بشویید و تخلیه کنید. سپس در مقابل نور ملایم خورشید عصرگاهی حدود دو ساعت شارژ نمایید.

بهترین روش برای تمیز کردن آن آب ولرم و صابون است ، اسید موجب آسیب دیدن آن می شود و همینطور حرارت و نور آنرا بی رنگ می کند.

شکنندگی، از دیگر ویژگی های این سنگ است .بنابرین باید با دقت بسیار آن را نگاه داشت 

نگهداری سیترین کنار سنگ عقیق و کوارتز می تواند انرژی از دست رفته سنگ را مجدد شارژ نماید.برای برگرداندن جلا و درخشندگی سنگ یا نگینتان میتوانید آنرا به اساتید گوهر تراش داده تا با پودر مخصوص مجدد پولیش داده شود.

خواص اعجاب انگیز سیترین

سیترین گوهر سنگی از نماد ثروت و انگیزه است که برای از بین بردن پلیدی ها و بی انگیزگی ها کاربرد دارد از دیگر خواص این سنگ می توان به خاصیت کمک به ترک عادت های بد اشاره نمود . همچنین اگر شخصی بیمار باشد با قرار دادن تکه ایی از سیترین کنار وی می توان حالات روانی بدن و سطوح انرژی محیط پیرامونش را بهبود بخشید.سیترین گوهری است که بسیار مورد توجه علاقمندان به گوهردرمانی و انرژی درمانی است.

 • سیترین کوارتز شفاف به رنگهای زرد، طلایی تا نارنجی تیره است و با رنگ روشن و قیمت مناسبش می تواند به هر سبک جواهری جلوه ببخشد که به خصوص با انواع نقره به خوبی ترکیب می شود.

 • هر چند نوع تیره تر و نارنجی رنگ سیترین، “مادیرا سیترین” که از نام نوعی شراب گرفته شده، ارزش بیشتری دارد اما اغلب مردم همان رنگ لیمویی را ترجیح می دهند. 

 • سیترین گونه زرد یا طلایی کوارتز است.

 • در دوران باستان، سیترین بعنوان محافظی در برابر سم مار و افکار شیطانی استفاده می شد. به سنگ موفقیت معروف است چون در آداب و رسوم قدیمی آمده است که این سنگ باعث افزایش موفقیت و نعمت، بخصوص در کار و تجارت می شود.

 • تنها سنگی است که باعث از هم پاشیده شدن انرژی منفی می شود و به هیچ وجه نیاز به پاکسازی ندارد. انرژی گرمی از خود ساطع می کند که خوش بینی را افزایش می دهد. همچنین نعمت و فراوانی را جذب می کند و به “سنگ تجار” معروف است که در صندوق پول شمار یا در محل کار قرار داده می شود و نه تنها باعث اندوختن مال حلال می شود بلکه آن راحفظ هم می کند. انرژی شفادهی جسم را تقویت می کند و خودآگاه ذهن را برای شهود و الهامات می گشاید. این سنگ به فرد کمک می کند تا با تغییرات سازگار شود و احساس اعتماد به نفس و امنیت کند. انرژی مغناطیس ساطع شده از سیترین به تقویت صدا کمک می کند که باعث می شود سنگی ایده آل برای بازیگران و سخنرانان باشد.

 • این سنگ به ثروت اندوزی و حفظ آن کمک میکند. همچنین برای هدایت انرژی خلاق به درون جسم بسیار مفید است. عده ای نیز آنرا در ایجاد عزت نفس در فرد مفید می دانند. این کریستال برای کمک به کنترل احساسات فوق العاده است، به این منظور آنرا هنگام مدیتیشن و شفادهی با سنگ، روی شبکه خورشیدی قرار دهید. سیترین در تصمیم گیریهای مهم که نیاز به قاطعیت دارند بسیار سودمند است.

 • از نظر فیزیکی سیترین به تعادل غده تیروئید کمک میکند. برای غدد درون ریز و سیستم هاضمه مفید است و آنرا پاکسازی و تصفیه کرده و سموم موجود در آن را می زداید. سیترین می تواند موقعیتهای پر اضطراب را آرام کند. ترشح اسید معده بر اثر عصبانیت را کم کرده و برای سم زدایی کل بدن مفید است.

 • همراه داشتن سیترین به هنگام خواب، ترس را از بین برده، مانع دیدن کابوس شده و خواب خوش شبانه را تضمین می کند. رفتار یا گرایشهای خودتخریبی را از بین برده و عزت نفس را بالا می برد. همچنین برای محافظت از هاله استفاده می شود.

 • سیترین می تواند بعنوان عضوی از خانواده کوارتزها، همان موارد استفاده کریستال کوارتز را داشته باشد. رنگ زرد طلایی آن، انرژی خورشید را به کسب و کار می بخشد. ارتعاشات این سنگ در فردی که احساس ناامیدی می کند یا افسرده است، نشاط ایجاد می کند.

 • سنگ خوبی برای رونق بخشیدن به مسایل مربوط به پول و دیگر اشکال خوشبختی است.

 • سنگ تولد ماه نوامبر است.

 • از آنجا که سیترین سنگ متولدین برج جوزا و سنبله است، فردیت و اعتماد بنفس را در آنان تقویت کرده و اراده را در فرد احیا می کند.
  به طور کلی هرگاه مانعی در راه ایجاد خلاقیت، ناتوانی در حل مشکلات، خشم سرکوب شده، بی خوابی، کابوس، مشکلات معده و هضم، چاقی و دیگر مشکلات فیزیکی مانند جریان خون و بینایی بوجود آید، سیترین می تواند راهگشا باشد.

 • سیترین برای شفادهی و متعادل کردن چاکرای دوم یا خاجی استفاده می شود

فروشگاه گالری آپ

جواهر

جواهر

ساعت مردانه
ساعت زنانه
تسبیح
ساخت حلقه ازدواج با طرح دلخواه شما توسط گروه هنری آپ جواهر

با خیالی آسوده و مطمئن خرید نمایید دارد

ارتباط با ما

20151026095205-shutterstock-249068599

تلفن تماس یا چت واتساپ

09130188201 پیرمرادیان

گروه هنری آپ جواهر

گروه هنری آپ جواهر مجموعه ای از گوهرشناسان،طراحان جواهر،اساتیدمجرب جواهرسازی می باشد که با ارائه خدمات مرتبط با جواهرسازی و گوهرسنگ ها ،مرجعی برای پاسخگویی به نیازهای شما در این خصوص است. تیم آپ جواهر همیشه در تلاش است تا بهترین محصولات را با بالاترین کیفیت ،متعهدانه به دست شما برساند . هدف گروه آپ جواهر رشد و ارتقای هنر و صنعت جواهرسازی و تجارت گوهرسنگ ها در ایران به اندازه سهم خویش است. امیدواریم با کمک شما همراهان گرانقدر به این هدف دست یابیم. 

با آپ جواهر👇🏻

tv,a'hi [,hiv , urdr
tv,a'hi [,hiv , urdr

آپ جواهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:👇🏻

ارسال اکسپرس

garanty

ضمانت دائمی اصلی بودن کالا

tv,a'hi [,hiv , urdr

تماس یا چت با ما 09130188201

جواب یا پرسش خود را پیدا نکردید ؟!

روش ارتباط با ما

aghigh

روش های ارتباط با مدیر فروش

تماس یا چت واتساپ 09130188201 پیرمرادیان

گروه هنری آپ جواهر

گروه هنری آپ جواهر مجموعه ای از گوهرشناسان،طراحان جواهر،اساتیدمجرب جواهرسازی می باشد که با ارائه خدمات مرتبط با جواهرسازی و گوهرسنگ ها ،مرجعی برای پاسخگویی به نیازهای شما در این خصوص است. تیم آپ جواهر همیشه در تلاش است تا بهترین محصولات را با بالاترین کیفیت ،متعهدانه به دست شما برساند . هدف گروه آپ جواهر رشد و ارتقای هنر و صنعت جواهرسازی و تجارت گوهرسنگ ها در ایران به اندازه سهم خویش است. امیدواریم با کمک شما همراهان گرانقدر به این هدف دست یابیم. 

با آپ جواهر👇🏻

آپ جواهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:👇🏻

tv,a'hi [,hiv , urdr
tv,a'hi [,hiv , urdr

Copyright2020 by Upjawaher All Rights Reserved

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه هنری آپ جواهر می باشد ©2020

 آپ جواهر دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت معدن و تجارت می باشد.


 

گروه هنری آپ جواهر

گروه هنری آپ جواهر مجموعه ای از گوهرشناسان،طراحان جواهر،اساتیدمجرب جواهرسازی می باشد که با ارایه خدمات مرتبط با جواهرسازی و گوهرسنگ ها ،مرجعی برای پاسخگویی به نیازهای شما در این خصوص است. تیم آپ جواهر همیشه در تلاش است تا بهترین محصولات را با بالاترین کیفیت ،متعهدانه به دست شما برساند . هدف گروه آپ جواهر رشد و ارتقای هنر و صنعت جواهرسازی و تجارت گوهرسنگ ها در ایران به اندازه سهم خویش است. امیدواریم با کمک شما همراهان گرانقدر به این هدف دست یابیم. 

garanty

ضمانت اصل بودن کالا

تحویل اکسپرس

راهنمای خرید از آپ👇🏻

با آپ جواهر👇🏻

آپ جواهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:👇🏻

فروشگاه عقیق یمن
تلگرام عقیق یمن
فروشگاه عقیق یمن
tv,a'hi [,hiv , urdr
tv,a'hi [,hiv , urdr

Copyright2020 by Upjawaher All Rights Reserved

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه هنری آپ جواهر می باشد ©2020

 آپ جواهر دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت معدن و تجارت می باشد.